Ризограф: швидкий, недорогий та ефективний спосіб друку
Ризограф призначений для швидкого та недорогого виготовлення друкарської продукції високої якості. Цей спосіб друку відноситься до оперативної поліграфії через свої переваги.
Перша машина такого класу була створена в Японії в 1980 році компанією Riso, що призвело до подальшого упередження назв машин і самого процесу. Друк на ризографі побудований на простому принципі: оригінал документа або зображення поміщається в сканер і запускається тиражування приблизно ста копій в хвилину. Зображення створюється одним кольором і не потребує великої кількості часу.
Виконуючи друк на ризографі, найбільші витрати йдуть на створення матриці. Це друкована форма, виготовлена прожиганням за допомогою термоголовки в полімерному матеріаленосії. Автоматично виготовлена форма натягується на барабан, зсередини якого надходить фарба, вона і створює зображення на папері. При збільшенні зображення, виготовленого на ризографі, можна побачити, що воно складається з точок і штрихів.
Ризографія приходить на допомогу в тих випадках, коли потрібно виготовити велику кількість роздаткової друкарської продукції від 50 до 5000 екземплярів, що є хорошою альтернативою офсету. Найчастіше на ризографі виробляють продукцію типу листівок, інформаційних оголошень на під'їзди, брошури економ-класу - методички та реферати.
Область застосування та переваги ризографії
Ризографія - це хороша технологія офісного друку документів і вдале поєднання вартості друку та його якості. Тиражування на ризографі економічно обгрунтовано. Чим більше копій ви замовляєте, тим дешевше обходиться партія.
Переваги ризографа:
- Велика швидкість друку. Це важливо не лише для замовника, який отримує виконану роботу в короткі терміни. Типографія також виграє, встигаючи видавати до 50 тисяч копій за одну робочу зміну.
- Висока оперативність завдяки швидкому автоматичному режиму виробництва трафарета.
- Відмінна якість відбитків на сучасних апаратах, які мають декілька режимів друку.
- Відсутність спеціальних навичок для роботи на обладнанні. Роздрукувати на ризографі може будь-який працівник типографії.
- Низька енергоспоживання ризографа та невелика вартість витратних матеріалів. Саме тому ризографія є одним із найбільш вигідних способів тиражування друкарської продукції.
Недоліки ризографа:
- До недоліків ризографії відносять неможливість повнокольорового друку. Дуплікатор не дозволяє накладати кольори один на одного та отримувати політона. Суттєвим мінусом ризографа є те, що за його допомогою не можна отримати копії на якісному мелованому папері. У цьому відношенні він не може конкурувати з офсетним друком.
Ризограф: гібрид копіювальної та офсетної техніки
Ризограф - це гібрид копіювальної та офсетної техніки, який включає в себе сканер, куди поміщається оригінал-макет, і де робота відбувається за принципом трафарета. Це його основне відмінність від ксероксів. Ризограф працює швидше за копіювальний апарат, і вартість однієї копії також нижче.
Класифікація ризографів
Ризографи класифікуються за принципом сканування: планшетні - макети розміщуються на склі, під яким рухається зчитувальний блок; барабанні - макети "протягуються" через блоки зчитування, що накладає вимоги до гладкості паперу. Сучасні машини для ризографії, встановлені в поліграфічних центрах, дозволяють вибирати спосіб сканування, працювати з текстами та фото, а також масштабувати зображення під час сканування.
Матеріали для ризографії
Після того, як ви зрозуміли, що таке ризограф, важливо розібратися, на яких матеріалах він може друкувати. Якість відбитка залежить від щільності аркушів та типу поверхні. Пам'ятайте, що мелований і глянцевий папір, а також будь-який інший матеріал з пониженою поглинаючою здатністю, не підходять для цього обладнання. Чорнила повинні швидко вбиратися в поверхню, не розмазуватися і висихати за 10-15 секунд.