-
Головна > ДЕМО ЗАЛ РІЗО УКРАЇНА
Що таке ризограф та ризографія
Для друку великої кількості однотипних документів використовується дуплікатор. У побуті його називають ризографом за назвою японської компанії Riso – винахідника та найбільшого виробника цього виду друкарського обладнання. Що таке різограф і як працює ця технологія? Навіщо потрібен ризограф Дуплікатор є апаратом, що діє за принципом роторного трафаретного друку. Він призначений для виготовлення монохромних та кольорових зображень.
Область застосування ризографа досить широка.
На ньому друкують: листівки, бланки, рекламні буклети, відомості, етикетки; візитки; підручники, методички, брошури із науковими роботами; матеріали для масового розсилання чи роздачі; супровідну документацію до техніки, гарантійні та технічні талони; медичні бланки – картки, рецепти, довідки.
Види та марки ризографів
За форматом ризографи ділять на велико-і малоформатні (А4 - модель SF5030, В4 модель SF5230, А3 модель SF5350, SF9350, SF9390 та різограф RISO A2), також э дво кольоровий різограф MH9350. Малоформатні машини з невеликою роздільною здатністю відмінно підходять для друкування бланків або текстових документів. Наявність інтерфейсу та можливість комп'ютерного створення матриці суттєво знижує втрати інформації та виводить якість друку на більш високий рівень. За типом сканування існують планшетні та барабанні (протяжні) дуплікатори. Апарати із протяжним сканером дають не дуже якісне зображення. Вони сам сканер нерухомий, простягається оригінал-макет, що спотворює картинку. Планшетний сканер дає найкращий результат за рахунок того, що сканер рухається вздовж оригінал-макету.
Найбільший попит мають ризографи японських виробників:
Duplo – цифрові ризографи цієї марки мають великий робочий ресурс, високу продуктивність та гідну якість друку. Ricoh - компанія, яка займається вдосконаленням технології отримання якісних кольорових зображень.
Компанія Ricoh лояльна до сумісних витратних матеріалів і не ставить мікрочіпи на свої фірмові туби з чорнилом, дозволяючи проводити повторне заправлення навіть фарбою іншої фірми. Rex-Rotary та Nashuatec входять до складу групи NRG разом із компанією Ricoh і просувають її продукцію під своїми брендами.
Riso Kagaku Corporation, на думку споживачів, найпопулярніша та найнадійніша марка. Riso першими почали постачати дуплікатори до України і досі не здають своїх позицій. Саме вони вперше ще 1986 року застосували електронно-цифрове виготовлення майстер-плівки, що дозволило максимально покращити якість друку.
Робота та обслуговування ризографа
Насправді ризограф – копіювальна техніка. Але він має принципові відмінності від звичного нам копіра. Розумна машина зчитує зображення з оригінал-макету, створює трафарет на майстер-плівці та переносить зображення на чистий аркуш паперу. Людині залишається лише натиснути потрібні кнопки.
Як працює ризограф:
- Макет документа міститься в сканер, що перетворює зображення на електричні сигнали.
- Сигнали надходять на термоголовку, що пропалює в майстер-плівці дрібні отвори відповідно до заданого зображення.
- Потрібний розмір трафарету, або кадр (він точно відповідає необхідному формату аркуша паперу) відрізається, подається і закріплюється на барабані.
- На сітчасту основу барабана там, де закріплений трафарет, з туби надходить фарба.
- Вона проникає через пропалені отвори та залишає на папері відбиток.
- Після друку потрібної кількості екземплярів плівка-трафарет вилучається з апарату та викидається.
- Подача паперу в барабан і видача готових відбитків також виконується автоматично.
- Кількість копій визначається за допомогою кнопки.
Технічні параметри залежать від виробника та потужності обладнання:
Формат паперу | від А6 до А2 |
Оптимальна щільність паперу | 60-220 г/м² (останні моделі Riso дозволяють використовувати папір щільністю до 400 г/м²) |
Дозвіл сканера | 400 - 600 точок на дюйм |
Масштабування | можливе масштабування із заданим коефіцієнтом або покрокове зменшення та збільшення зображення |
Час друку одного екземпляра | Від 11 секунд |
Режими | текст, фото |
Мінімальна тиражостійкість майстер-плівки | 4000 екземплярів |
Швидкість друку | 60-185 примірників за хвилину |
На ризографі можна друкувати кольорові зображення.
Апарат для багатобарвного друку має додаткові барабани для кожного кольору. Кольорова різографія займає більше часу – скільки відтінків є у макеті, стільки разів змінюють барабан і проганяють копії через апарат. У деяких сучасних моделях кольорових ризографів встановлені два барабани, що дозволяє робити двоколірний друк за один прогін.
Витратні матеріали для різографа. Якість друку багато в чому залежить від того, який папір використовується у ризографі. Вона має добре вбирати фарбу, тоді відбиток вийде чітким. З цієї причини в дуплікаторі не застосовують крейдований і глянсовий папір. Не підійде для такого друку і занадто тонкий папір (з щільністю 46 г/м² і нижче). Фарба надто сильно просочує її, а лист застряє і помається під час друку. Бажано не використовувати кольоровий папір темних кольорів та враховувати змішування відтінків фону та тексту.
Фарба для різографа висуває певні вимоги. Вона повинна швидко сохнути та закріплюватися на папері, але при цьому не застигати на майстер-плівці та у сітчастому відділі барабана. Тому краще використовувати оригінальні фарби, що відповідають марці ризографа. З однієї туби виходить від 18000 до 36000 копій на листах А4. Важливим є температурний режим у приміщенні, де працює ризограф. При низькій температурі фарба швидко густіє, за високої – витікає з туби. Найкращі параметри – 18-23°С.
Майстер-плівка для різографа має не менше значення для отримання якісного відбитка. Вона є багатошаровим матеріалом. Верхній шар, що торкається паперу – це термочутлива гладка полімерна поверхня. Нижній — волокнистий, що нагадує пухкий папір. Між ними – скріплюючий шар.
Максимальний ресурс майстер-плівки за нескладних зображень – до 15 000 екземплярів. Обслуговування ризографа При інтенсивній експлуатації різографу потрібне технічне обслуговування. Що потребує контролю: робота роликів та механізму відділення листів; натяг та знос ременів подачі та виведення майстер-плівки; стан поверхні барабана та сітки. Чищення та мастило механізмів може проводитися самотужки. Регулярний догляд значно підвищить ресурс ризографа.
Яким має бути макет Друк на ризографі вимагає дотримання певних правил при виготовленні оригінал-макету на папері: Текст має бути надрукований тільки з одного боку, тому що «виворіт» просвічуватиме, і віддруковується на готовій копії. Фон не повинен бути темним, інакше на копії наноситиметься надлишок фарби, і вони злипнуться. Уникайте друку фотографій великого формату та білого шрифту на чорному тлі. Обов'язковий розмір полів – не менше 1 см, від цього залежить точність збігу оригіналу та копії. Мінімальна відстань між фрагментами різного кольору – 0,5 см. Для багатобарвного документа робиться загальний оригінал-макет та окремі для кожного кольору.
Цифрові дуплікатори дозволяють друкувати прямо з комп'ютера через інтерфейс апарату, тому макет може передаватися в друкарню в електронному вигляді. Докладнішу інформацію про вимоги до електронного зразка надає співробітник, який приймає замовлення. Переваги та недоліки ризографії Різографія – це найкраща технологія офісного друку документів і вдалий баланс вартості друку та його якості.
Тиражування на ризографі є економічним. Чим більше копій ви замовляєте, тим дешевше коштує партія.
Переваги ризографа:
- Велика швидкість друку. Вона важлива не лише для замовника, який одержує виконану роботу у короткий термін. Друкарня теж виграє, встигаючи видавати до 50 тисяч копій за одну робочу зміну.
- Висока оперативність завдяки швидкому автоматичному режиму виготовлення трафарету. Відмінна якість відбитків на сучасних апаратах, що мають кілька режимів друку. Відсутність потреби спеціальних навичок для роботи на обладнанні. Друкувати на ризографі може будь-який співробітник друкарні.
- Мала енергоємність ризографа та невелика вартість витратних матеріалів. Саме тому ризографія є одним із найвигідніших способів тиражування друкованих матеріалів. До недоліків ризографії відносять неможливість повнокольорового друку.
- Дуплікатор не дозволяє накладати кольори один на одного та отримувати півтони. Істотним мінусом ризографа є те, що за його допомогою не можна отримати копії на якісному крейдованому папері. Щодо цього він не може змагатися з офсетним друком.
Різографія – дуже потрібний вид поліграфічних послуг. Вона поєднує у собі високі комп'ютерні технології та найкращі якості традиційного трафаретного друку – продуктивність, надійність та економічність.
RISO COMCOLOR 7050 1 270 000 копій MULTIFINISHER 2/4H

RISO COMCOLOR 7150 2 600 000 копій

Різограф RISO MZ1070 750 000 копій
Різограф RISO SF5350 SF9350 SF9390 SF5030 MH9350

+38 (063) 779-10-90
+38 (097) 640-73-45
+38 (099) 905-65-36
Email: d@detako.ua